Gastroskopija (Fibrogastroskopija / Fibrogastroduodenoskopija)
Tai moderniausias ir informatyviausias būdas, įgalinantis gydytoją specialiu prietaisu apžiūrėti stemplę, skrandį ir dvylikapirštę žarną. Šio tyrimo metu gydytojas gali paimti biopsiją, diagnozuoti esančias ligas, nustatyti diagnozę.
Prieš gastroskopiją Jums gali būti rekomenduota nutraukti vaistų, vadinamų protonų siurblių inhibitoriais (pvz.: omeprazolis), vartojimą. Ši rekomendacija taikoma dėl tikslesnės H.pylori diagnostikos, kuomet imama biopsija ureazės testui.
Taip pat, jeigu vartojate kokį nors vaistą iš žemiau pateiktų grupių, prieš vizitą turėtumėte pasitarti su gydytoju gastroenteorologu/endoskopuotoju ar savo šeimos gydytoju dėl gydymo korekcijos:
- Vaistai, skirti gydyti diabetą, pvz.: insulinas ar metforminas.
- Kraują skystinantys vaistai (aspirinas, warfarinas, klopidogrelis ir kiti naujieji antiagregantai).
Kad tyrimas būtų informatyvus ir įmanomas, privaloma sąlyga – tuščias jūsų skrandis. Tada gastroenterologas/endoskopotuojas gali aiškiai matyti visas tiriamas sritis.
Įprastai Jūsų bus paprašyta nieko nevalgyti 6–8 valandas ir nevartoti skysčių 2–3 valandas prieš procedūrą. To reikia, kad tyrimas būtų saugus ir maisto dalelės skrandyje neužstotų vaizdo. Iš ryto galima išsiplauti dantis ir išskalauti burną.
8 valandų badavimo intervalas skirtas todėl, kad per tiek laiko fiziologiškai maistas nustumiamas tolyn į žarnyną ir skrandis tampa tuščias.
2-3 valandas nevartoti skysčių rekomenduojama siekiant sumažinti užspringimo ir aspiracijos (skysčių ar maisto patekimo į kvėpavimo takus) riziką, ypatingai kai taikoma anestezija. reikia nerūkyti, nes gali būti pakitusi skrandžio gleivinės spalva. Prieš pat procedūrą reikia išsiimti dantų plokšteles ir nusiimti akinius. Patartina apsivilkti laisvus, patogius drabužius.
Galite išgerti savo įprastus vaistus su nedideliu kiekiu vandens, bet ne vėliau kaip 2 val. iki procedūros.
Tyrimo dieną negalima gerti skrandžio rūgštingumą mažinančių vaistų.
Pacientui, vartojančiam kraujo krešėjimą mažinančius vaistus, atliekama tik diagnostinė
endoskopija. Jeigu jos metu paaiškėja, kad reikalinga intervencija (biopsija, polipo šalinimas ir pan.), paskiriama pakartotina endoskopija. 4 dienas iki jos pacientui negalima vartoti kraujo
krešėjimą mažinančių vaistų, skiriamas mažos molekulinės masės heparinas (MMMH) po oda, pagal konkretaus vaisto vartojimo instrukciją.