Atmintinė prieš kolonoskopijos procedūrą
Storosios žarnos endoskopinis tyrimas
Kolonoskopijos metu lanksčiu prietaisu – endoskopu – apžiūrima storoji žarna. Esant reikalui paimama audinio gabalėlių ištirti (biopsija), stabdomas kraujavimas, pašalinami augliai, kt. Tyrimo metu į žarnyną pučiamas oras, storoji žarna ištempiama, sutraukiama, dėl to galite jausti diskomfortą, pilvo pūtimą, spazmus tyrimo metu ar dieną po jo, pykinimą, silpnumą. Šie simptomai dažniausiai nėra pavojingi ir praeina savaime. Rimtos kolonoskopijos komplikacijos yra retos, įvyksta vidutiniškai 2 iš 1000 pacientų. Garantijos, kad neįvyks viena iš jų, kuri gali būti pavojinga ir gyvybei, nėra.
Atmintinė
Norint pasiruošti kolonoskopijos procedūrai privalote efektyviai išvalyti žarnyną, jog gydytojas galėtų aiškiai apžiūrėti storąją žarną. Kolonoskopijos komplikacijų pavojus ir jų sunkumas yra mažesni, kai žarnynas paruoštas gerai. Tai pasiekti privaloma laikytis žemiau nurodytų rekomendacijų:
- Dieną prieš numatomą tyrimą nieko nevalgykite arba galite suvalgyti lengvus pusryčius (pvz.: jogurtas be priedų, virtas kiaušinis su baltos duonos riekele) iki 9 val. ryto; vėliau, kol bus atlikta procedūra, per priešpiečius, pietus ar kitu valgymui skirtu laiku galite vartoti TIK skaidrių skysčių (pvz., vandens, mineralinio vandens, vaisvandenių, arbatos-kad įpylus į stiklinę ir padėjus ant laikraščio būtų galima perskaityti tekstą). Negalima gerti: pieno ir jo produktų, skysčių su raudonu ar purpuriniu dažikliu, alkoholinių gėrimų, vaisių sulčių ar gaiviųjų gėrimų su tirščiais.
- Vaistinėje įsigykite vidurius laisvinančiųjų vaistų (pvz.: Picoprep, Eziclen, Fortrans arba kt.). Preparatą paruoškite ir naudokite taip kaip nurodyta informaciniame lapelyje. Gautą tirpalą išgerti rekomenduojama dviejų dienų dozių rėžimu, geriausia paskutinę vaisto dozę suvartoti likus 4-6 val. iki procedūros. Įsigijus vaistą, jo vartojimą pasitikslinti galite su vaistininku.
- Jei gausite du 2 maišelius preparato (du ar didesnis kiekis priklauso nuo preparato rūšies)
- Jeigu tyrimas atliekamas kitos dienos ryte (8-13 val.), išvakarėse nuo 14 ar 15 val. išgeriate pirmo maišelio turinį, ištirpintą stiklinėje kambario temperatūros vandens. Po to, per 2 val. išgeriate 2 litrus bet kokių skaidrių skysčių. Nuo18 ar 19 val. išgeriate antrą pakelį preparato su 2 litrais skaidrių skysčių tokiu pat būdu, kaip ir pirmą.
- Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau (13-18 val.), išvakarėse nuo 18 ar 19 val. išgeriate pirmo maišelio turinį, ištirpintą stiklinėje kambario temperatūros vandens. Po to, per 2 val. išgeriate 2 litrus bet kokių skaidrių skysčių. Antro maišelio turinį tyrimo dieną išgeriate tokiu pat būdu, kaip ir pirmo. Pabaigti gerti ne vėliau, kaip 3-4 val. iki numatomos procedūros pradžios.
- Tyrimui reikia išgerti 3-4 maišelius preparato (jei kūno masė 80 kg ir daugiau, reikia 4 maišelių preparato), tokiu būdu vidutinė vaisto dozė yra 3-4 litrai tirpalo.
- Jeigu tyrimas atliekamas kitos dienos anksti ryte (8-13 val.), išvakarėse viename paketėlyje esantys milteliai ištirpinami 1 litre vandens. Ištirpinus miltelius, kiekvienas litras tirpalo turi būti suvartotas per vieną valandą. Pradedate gerti 14-15 val. Jeigu tirpalo skonis nepatinka (jis yra saldus), į jį galite įmaišyti citrinos sulčių ar kokio kito skonio.
- Jeigu tyrimas atliekamas kitą dieną apie pietus ir vėliau (13-18 val.), išvakarėse nuo 18 val. 2 maišelių turinį ištirpinate 2 litruose vandens ir per 2 -3 val. išgeriate, kitų 1-2 pakelių turinį išgeriate tyrimo dieną ryte ne vėliau, kaip 3-4 val. iki numatomos procedūros pradžios .
- Papildomi skysčiai būtini, kad žmogaus organizmas neprarastų skysčių, o žarnynas gerai išsivalytų ir nereiktų kartoti tyrimo. Suvartoję vaisto pradėsite tuštintis dažnai ir skystomis išmatomis (vaisto poveikis gali pasireikšti iš karto arba per kelias valandas). Žarnynas tik tada yra tinkamai išvalytas, jeigu išmatos yra skaidrios, kaip šlapimas, be kietų dalelių. Skaidrius skysčius baigti gerti likus 4 val. iki procedūros.
- Vidurius laisvinančiųjų vaistų tolerancija yra gera, tačiau kai kuriais atvejais gali būti pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, padidėjusio jautrumo reakcijos. Vidurius laisvinantieji vaistai kontraindikuotini esant dideliems bendros savijautos pakitimams (skysčių netekimui, sunkiam širdies ir inkstų nepakankamumui, žarnų nepraeinamumui, stipriam žarnyno uždegimui ir kt.), padidėjusiam jautrumui veikliajai arba bet kuriai kitai pagalbinei medžiagai.
- 5 dienas iki procedūros negalima vartoti: patiekalų su riešutais, grūdais, sėklomis, raudonos/violetinės spalvos maisto ir gėrimų, ne baltos spalvos maisto produktų. Galima vartoti: pieną, natūralų jogurtą be priedų, varškę, grietinę, sviestą; baltą duoną, ryžius, makaronus ir kvietinius miltus; bulves, vištienos krūtinėlę, žuvį, kiaušinius; sūrį: čederio, feta, ožkos, mocarela, parmezano, varškės be priedų (be kmynų, be žolelių).
- Jeigu nuolat geriate vaistus dėl lėtinės ligos, tyrimo dienos rytą juos kaip visada išgerkite su nedideliu kiekiu vandens.
- Paciento pageidavimu tyrimas atliekamas taikant bendrąją narkozę: į veną suleidžiami vaistai, pacientas užmiega ir nepatiria jokių nemalonių pojūčių.
- Jei tyrimas atliekamas su nejautra, rekomenduojame pacientui atvykti su palydovu, kuris palydėtų namo. Vairuoti automobilio po tyrimo pacientas negali.
- Jei sergate sunkiomis lėtinėmis ligomis, pvz., cukriniu diabetu, hipertonine liga, širdies ritmo sutrikimu ir kt., prieš procedūrą prašome informuoti gydytoją.
- Prieš numatomą procedūrą nenaudoti antikoaguliantių ar antiagregantų, geležies preparatų: varfarino (orfarino) 5 dienas; klopidogrelio (plavix, zyllt, trombex, grepid), tikagreloras (brilique) 7 dienas; rivaroksabano (xarelto), apiksabano (eliquis), dabigatrano (pradaxa), edoksabano (lixiana) 24-48val.; geležies preparatų 7 dienas iki procedūros. Jei kardiovaskulinė rizika didelė ir be kraują skystinančių vaistų apsieiti minėtą laikotarpį neįmanoma – rekomenduotinas jų keitimas į mažo molekulinio svorio heparinus (MMSH), jų neleidžiant procedūros dieną. Kardiovaskulinę riziką turi įvertinti šeimos gydytojas.
Jeigu tyrimas bus atliekamas su intravenine nejautra (į veną leidžiami vaistai, pacientas užmiega ir nepatiria jokių nemalonių pojūčių), būtina atvykti su lydinčiu asmeniu, po tyrimo negalima vairuoti, pasirašinėti svarbių dokumentų. Pacientas gydymo įstaigoje praleidžia 1-2 val.. Tyrimas trunka nuo 20 min. iki 1 val., po jo pacientas dar kurį laiką miega.